Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Pozitif Psikoloji

Dünyanın dört bir yanında Türkçe konuşanlar için yardım ...

İREM BRAY,

yurt dışında yaşayan Türklere İnternet kullanarak yardımcı olma konusuna odaklanan ilk Uzman Psikolog.

Uzman psikolog ve aile terapisti olarak hem özel hem de devlet sistemleri içinde edindiği 20 yılı aşkın yardım deneyimi var.Tıp doktoru, danışman, aracı, insan kaynakları uzmanı ve psikolog gibi meslek gruplarına, insanlara yardımcı olmak için gereken beceriler konusunda eğitimler veriyor.

İrem, beş yıldan fazla süredir yurt dışında yaşayan Türklere online danışmanlık yoluyla İnternet üzerinden yardımcı olma konusunda öncülük ediyor.

Anne babalar, çiftler ve farklı milliyetlerden eşlerin yanı sıra sorun yaşayan iş adamı ve profesyonellere yardım konusunda da çok sayıda makalesi olan İrem, mesleki çevrelerde kongre ve diğer organizasyonlara sık sık davet edilen bir konuşmacı olarak çok iyi tanınıyor.

İrem’in size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin . . .

İREM BRAY HAKKINDA

"Belki de sizin için doğru kişi olmayabileceğimi gösteren üç önemli sebep . . . "

Merhaba, kendim hakkında yazmaktan ya da konuşmaktan hiç hoşlanmıyorum. Yazılarımın size yönelik olması daha çok hoşuma gidiyor. Acaba neler öğrenmek istiyor olabilirsiniz?


Hemen hemen 50 yaşındayım. Türkiye’de yaşıyorum. Eşim İngiltere doğumlu, evlendikten sonra Türk vatandaşı oldu. Bir çocuğumuz var, kendisi halen İngiltere’de eğitim görüyor.

Ama herhalde asıl merak ettiğiniz şey şu: Bu kişi bana gerçekten yardımcı olabilir mi?

1. Bunu okuyanların birçoğu için, bu soruya HAYIR diye cevap vermek zorundayım!

Nedense çoğu kişi bir psikoloğa danışmayı eczaneye gidip soğuk algınlığı ilacı almak gibi düşünüyor.

Bu durumu anlayabiliyorum. 1990larda ben de psikoloji eğitimi almanın tüm sorunlarımı çabucak çözmemi sağlayacağını sanıyordum. Sonra da her şeyi bilen biri olarak başkalarına yardım edecek ve topluma olan borcumu ödeyecektim.

Ne var ki bu kadar basit değil. Yüzlerce kişiye yardımcı oldum ama öğrenene kadar çok emek harcamam, sıkıntılara göğüs germem ve kararlılıkla çalışmam gerekti.

Şimdi bile hayatımı düzende tutmak için emek sarf etmem gerekiyor. Dolayısıyla, umduğunuzun en az iki katı çaba harcama azmini göstermeye hazır değilseniz, büyük olasılıkla sizin için doğru kişi ben olmayabilirim.

. . . Bu kadarı yetmezmiş gibi:


process 3


ŞAPKANIZI TUTUN, UÇMASIN

2. "Sorunlarınızla yüzleşecek cesaretiniz yoksa, anlaşamayacağız demektir."


Bunu söylememin nedeni şu:


Kimseyi korkutmak istemem ama er geç sorunlarınızın sürüp gidiyor olmasının tek sorumlusunun kendiniz olduğunu göreceksiniz.

PERDE ARKASI

"Eyvah, eyvah! Çok geç kalacağım!"

Kendi kendini sağaltma” konusu İnternet’te ucu bucağı olmayan bir tavşan deliği gibi; bir girerseniz, zihinsel canlandırma, meditasyon, hatta ilaç kullanarak hayatınızı nasıl düzeltebileceğinizi anlatan çeşit çeşit insan ve makale bulabilirsiniz.

Kişisel güçlenme konusundaki “en son teknikler”le ilgili bir sürü abartılı reklam görebilirsiniz.

Bunlar işe yarıyor mu derseniz . . .

Kısa vadede, bir kısmı büyük olasılıkla işe yarıyordur. Fakat bunlara bel bağlarsanız gerçekten bağımsız olamazsınız. Sürdürülebilir olmayan bir desteğe bağlı kalırsınız. Bu da hayatınızı boşa harcamak demektir. Zaman geçirmek istiyorsanız televizyonu açın. Daha eğlenceli olur.

process 2


MODERN TEKNOLOJİ

3. "Online danışmanlık büyük kolaylık sağlıyor, ama süreç her zaman kolay olmaz . . . "

“İşin kolayını” arıyorsanız, size yardımcı olamam.

Şunu anlamanız çok önemli; bazı semptomların gerçekten ‘kolay çözümleri’ vardır, gereğinden fazla sıkıntı çekmenize hiç lüzum yok.

Ama biri “En kolay yolu ne?” diye soruyorsa, aslında şunu demiş oluyor:
“Uzun vadede kendi mutluluğumu ve eşimin ve ailemin mutluluğunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı değilim.”

Bunun anlamı da şu:

"Kendime inancım o kadar az ki çaba harcayamayacağım."

Ama ‘hayatınızı bırakıp yeniden doğmak kolay değildir’. EMEK ister. Evet, kim olduğunuzu ve gerçekte hayattan ne beklediğinizi anladığınız zaman, yaşamak muhteşem bir yolculuğa dönüşür. Ancak koşullarınız ne olursa olsun, her şeyin ÇABALAMADAN kendiliğinden oluverdiği aşamaya gelmek ÇABA gerektirir.

Her şeyin kendiliğinden olduğu aşama etkinliğin durması demek değildir, aksine, yaptığınız her şeyi zahmetli bir uğraştan çok duygusal ya da fiziksel bir egzersiz olarak algıladığınız dopdolu bir hayat yaşama deneyimidir.


Hâlâ ilgileniyor musunuz? Güzel.

Benden şunları bekleyebilirsiniz:

Hemen hayata geçirebileceğiniz uygulanabilir strateji ve taktikler… ve ardından genellikle:

Öğrenme ve gelişme sürecinde sizi sürekli uyanık tutacak psikolojik deneyler.

Evet, işte böyle. Hak ettiğiniz hayatı yaşamak istiyorsanız zaman ayırmak ve emek vermek zorundasınız. İşin iyi tarafı ise, size yardımcı olmak için yanınızda ben varım.

Evet, ne düşünüyorsunuz? Bulunduğum yere ulaşmak için yıllarca çalıştım. Fakir zamanlarım da oldu, zengin zamanlarım da. Zengin olmak daha iyi diyebilirim ama her şey demek de değil!

İşim insanlara yardım etmek. Eğer siz de kendinize yardımcı olmaya en az benim size yardımcı olmak istediğim kadar kararlı değilseniz, bu işte benim hiçbir çıkarım yok demektir.

Her hafta normal danışmanlık ücretimi verme imkânı olmayanlar için ÜCRETSİZ yazılar yayınlıyorum. Bakım evi ve okullara ve yardım projelerine destek oluyorum.

Amaç, ihtiyacı olanların bu ücretsiz kaynaklardan faydalanarak zamanla ücretli danışmanlık alabilecek rahatlığa ulaşmaları ve sorunlarından kurtulmaları. Belki bana gelmeyebilirler, bunun farkındayım. Ne de olsa ben ucuz bir terapist sayılmam. Ama ne kadar çok kişiye faydam olursa ismim o kadar duyulur. Bunun da bir zararı olmaz, öyle değil mi?


Ama şunu merak ediyor olabilirsiniz:


Söylediğim Şeyleri Yapabileceğimden Nasıl Emin Olabilirsiniz?


Yapılacak en mantıklı şey Google’a girip ücretsiz paylaşımlarımdan birkaçına bakmak.


Bu paylaşımlar hoşunuza giderse, büyük olasılıkla benimle çalışmak da hoşunuza gidecek demektir.


Paylaşımlarımı faydalı bulmazsanız, birbirimizin zamanını boşa harcamamış oluruz.


process 2


Artık karar vermek için ihtiyacınız olan hemen her şeyi biliyorsunuz . . .

İyi, kötü ve çirkin, ne varsa ;)


Zaman ayırıp bu sayfayı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gerisi size kalmış. . .

Sevgilerimle,

process 3İrem Bray M.Sc. (Lond).
Uzman Psikolog ve Sistemik Psikoterapist

İhtiyacı olanlara hızlı ve duyarlı yardım

İş adamı ve profesyoneller, akademisyenler ve tıp doktorları için danışmanlık hizmetleri. Sorunlarını çözmeye ve hayatlarını düzeltmeye kararlı kişiler için, açık ve net, mantıklı bir dille yardım ve danışmanlık.

NOT İrem Bray sınırlı sayıda konuşma yapma ve danışmanlık talebine zaman ayırabilir. Çekinmeden temasa geçerek gereksinimlerinizi görüşebilirsiniz.

CANLI GÜNCELLEME ALIN

İstenmeyen mesajlar almayacağınıza söz veriyoruz - yalnızca en son kaynak ve haberleri göreceksiniz!