Armağan Ekonomisi, Bolluk Deneyimi, Emre Ertegün’ün Çağrısı ile Çemberli Oyunlu Yürüyüş

Armağan Ekonomisi uzun süredir beni çeken bir kavram.  Adını koymadan hayatımda uygulamaya çalıştığım bir yaşam pratiği.  Geçen hafta sonu Emre Ertegün’ün çağrısıyla Fethiye’nin Kelebekler Vadisi’nde ‘Çemberli Oyunlu Yürüyüş’ etkinliğine katıldım.  Çağrıyı yüreklerinde hisseden 10 kişiydik.  Emre Ertegün 2012 yılından bu yana klasik anlamda bir işe girip çalışmadan üretip paylaşıyor. Emre, Armağan Ekonomisi ile bolluk deneyimi kendisini bile hayrete düşüren, hiç beklemediği şekillerde ihtiyaçları karşılanan benim içimdeki umudu haklı çıkaran genç bir insan.

Emre Ertegün'ün kitabı Yeniye Doğru Armağan Ekonomisinin, yani topluluk desteğinin bir ürünü.

Emre Ertegün’ün kitabı Yeniye Doğru Armağan Ekonomisinin, yani topluluk desteğinin bir ürünü.

Armağan Ekonomisi ve ‘Yeniye Doğru’ Kitabı

Emre, Armağan Ekonomisini sadece hissedip yaşamakla kalmamış deneyimlerini içeren bir kitap yazmış.  Bu kitabın hayata geçmesi de insanlara ulaşması da Armağan Ekonomisinin, yani topluluk desteğinin bir ürünü.  Bunun anlamı şu:  Emre’ye tanıdığı, tanımadığı birçok insan destek vermiş; grafik, dizgi, kapak tasarımı, basım, dağıtım hep gönüllülük esasına dayalı yardımlarla gerçekleşmiş.  Kitap isteyen kişilere ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.  Kitabın arkasında ‘Ederi yoktur hediyesi çoktur’ notu var.  Kitabını okuduktan sonra içimizden geçen armağanları ona iletmeye davet ediyor.

Emre’nin Armağanları

Emre çekingen, mütevazi bir insan.  Sanki maaşlı işini bırakıp özgürleştiğinden bu yana armağanlarını keşfetmenin peşine düşmüş.  Düşünüp taşınmış. yürüyüşler yapmış, oyunlar oynamış, çember deneyimleri yaşamış.   Filiz Telek‘in ekolojik toplulukların gündemine zerafetle davet ettiği bir yaşam pratiği olan Çemberler insanın gerçeğini duymasına duyurmasına hizmet eden güçlü uygulamalar.

‘Yeniye Doğru’nun okurlarla buluşması 2016 başları.  Emre birden, onu etkileyen bu 3 uğraşı birleştiren bir davet yapma ihtiyacı hissediyor.  İşte bizler de bu davete cevap veren kişiler oluyoruz.

Çağrısının yanında, bir erkek olarak duyarlı kolaylaştırıcılığı, olana, içimizde duyulmak, görülmek isteyenlere yargısızca, saygıyla güvenli alanlar açması, grubun içindeki farklılıkları uyum içinde kapsaması bize verdiği armağanlardan sadece birkaçıydı.

Uygulamada Armağan Ekonomisi

Emre kendisi için kolay olmayan, hala evrilmekte olan armağan isteme kısmını zerafetle yaptı.  Herkes için yeni bir deneyimdi.  İlginç olan herkesin kafasındaki armağanların birbiriyle ve Emre’nin beklentisiz beklentisiyle uyumlu bir şekilde örtüşmesiydi.

Bana sorarsanız Armağan Ekonomisinin en güzel taraflarından birisi kalpten yaşamayı, hissetmeyi, karar vermeyi kolaylaştırması ve insanlar arasında gönül bağlarını güçlendirmesi.

 

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir