Bir Çift Olarak Para Yönetimi

Birçok evlilik para ile ilgili sorunlar yüzünden biter. Bir çift olarak para yönetimi yapmayı öğrenmek evliliğinizde mali sorunlardaki anlaşmazlıkları daha kolay çözmenize yardımcı olur.

Devam etmeden önce bir uyarıda bulunmak zorundayım. Ben psikoloğum, yetkili mali müşavir ya da planlama uzmanı değilim. Burada yazdıklarım yirmi yıllık meslekî tecrübeye dayalı bilgiler. Bu yazıda yer alan tavsiyelerden herhangi birinin parasal durumunuzu iyileştireceğine dair açık ya da örtük hiçbir garanti veremem.

Bir Çift Olarak Para Yönetimi

Hırstan çok başkalarına yardım ve hizmet etmeye odaklandığınız zaman hayatınızda bolluk artar. İşinize ve yaptığınız her etkinliğe ibadet gibi bütün kalbinizi ve ruhunuzu vererek yaklaşın.

Para Yönetimi Konusunda En Önemli İlke Dürüstlüktür

Evlilikte birbirini merak etmek ve tanıyıp anlamaya açık olmak çok önemlidir. Hatta kendimizle eşimiz arasındaki farkları görmemiz kendimizi de daha iyi tanımamızı sağlar.

Para harcama ve biriktirme şeklimiz birbirimizden çok farklı olabilir. Bunlar hemen hemen her zaman ailemizdeki geçmiş deneyimlerimizle yakından ilintili alışkanlıklardır ve güçlü duygular uyandırabilirler.

İçtenlikle ve derinlemesine konuşarak birbirimizin para konusundaki zaaflarını, korkularını, hayallerini ve hedeflerini öğreniriz. Birbirimizi anlamak eski yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve zaman içinde yavaş yavaş daha sağlıklı bir ortak para yönetimi sisteminin gelişmesini sağlar.

Sizin Para Yönetimi Sisteminiz Size Özgü Olacaktır

Her çift farklıdır, dolayısıyla her çiftin kendilerine uygun bir para yönetimi sistemi geliştirmesi gerekir.

Bunun bir yolu, evin tüm faturalarını eşlerin her ay para yatırdığı bir ortak hesaptan ödemek, bunun dışında da her eşin ayrı birer hesabı olmasıdır. Eşler ortak hesaba aylık katkılarını yatırdıktan sonra kalan paralarını kendi hesaplarında tutabilir ve istedikleri gibi kullanabilirler. Uzun vadeli parasal hedeflerini de yine birlikte planlar ve ev, araba almak, birlikte tatile çıkmak gibi büyük harcamaları da beraberce yönetirler.

Bazı çiftlerse tüm paralarını tek bir hesapta birleştirir ve harcamalarını bu ortak hesaptan yaparlar (ben bunu tavsiye etmem).

Başka yöntemler de bulunabilir, özellikle bir aile işi söz konusu olduğunda farklı düzenlemeler olabilir.

Para Yönetimi Sisteminizi Oluşturma Konusunda Genel Kurallar

Her birimiz birey ve çift olarak birbirimizden farklı olsak da işe yarar bir para yönetimi sistemi oluştururken uymak gereken bazı belli başlı kurallar vardır:

1) Aylık ve yıllık bir bütçe yapmak ve bu bütçenin içine sığmak çok önemlidir. Olmasını istediğiniz her şeyin ilk adımı gözünüzde canlandırmak ve plan yapmaktır. 3, 6 ve 12 aylık parasal hedefler belirlemelisiniz ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan oluşturmalısınız. Bunu yapmak sanıldığından daha güç olabilir. Ama bir yolunu bulmalısınız. Eşler birbirinin ne kadar kazandığıyla ve paranın nasıl harcandığıyla ilgilenmeli ve bunları bilmeli.

2) Parasal durumunuz üzerinde her hafta ya da her ay düzenli olarak konuşun ve rakamları masaya yatırarak harcamalarınızı, mevcut borç yükünüzü ve parasal hedeflerinize doğru ne kadar yol aldığınızı değerlendirin.

3) Eşlerden her birinin aldığı her şeyin ince ince hesabını vermesi gerekmeden harcayabileceği ve karşılıklı olarak üzerinde anlaşılmış bir aylık harçlığı olması yerinde olur. Bu tutar iki taraf için de tatmin edici olmalıdır.

4) Bütçenize emeklilik planlarınızı da dâhil edin.

5) Gelirinizin bir bölümünü acil durumlar ya da ilerideki harcamalar için biriktirin, bir kısmını da hayır işlerine ayırın.

6) Parasal konulardaki anlaşmazlıkların çözümünün diğer anlaşmazlıkların çözümünden bir farkı yoktur. Meseleye iyi yaklaşırsanız aranızdaki yakınlık da giderek artar.

Hırstan çok başkalarına yardım ve hizmet etmeye odaklandığınız zaman hayatınızda bolluk artar. İşinize ve yaptığınız her etkinliğe ibadet gibi bütün kalbinizi ve ruhunuzu vererek yaklaşın.

Kendiniz için bir para yönetimi sistemi oluşturmak her iki taraftan da dürüstlük ve çaba ister. Kendinize zaman tanıyın ve rahatsız edici duygular uyandırsa bile konuşmaya devam edin. Parasal konularda birlikte çalışmayı öğrenmek ilişkinizin diğer yönlerinde de uyumunuzu artırmak için önemli bir adımdır. Uyumun artması da paylaştığınız mucizelerin artması anlamına gelir.

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir