Boşanmak Üzere Olan Çiftler İçin Avukat mı Çift Terapisi mi?

Boşanmak üzere olan çiftler bazen ellerindeki seçeneklerin hepsini deneyip elemeden avukata başvurur. Avukata gittikleri andan itibaren kendilerini ayrı kamplarda bulur, medeni hukukun öngördüğü haklarını korumak için tavsiyeler almaya başlarlar. Oysa Evrensel Kanunlar’ın, İnsan Yapısı Kanunlar’dan önce geldiğini biliyoruz. Evrensel Kanunlar’ı gözetmediğimizde çektiğimiz acı ve sıkıntıları artırırız. Bu kanunlardan biri de ruh, beden ve zihnin dilini bir arada kullanmaktır. Avukatlar genellikle zihnin ve mantığın diliyle konuşur. Aldıkları eğitim ve meslekleri bunu gerektirir.

Boşanmak Üzere Olan Çiftler: Bir Avukatla Görüşmeden Önce Çift Terapisine Başlayın

Boşanmak üzere olan çiftler bir avukata başvurduklarında ayrı kamplarda olma duyguları derinleşir.  Oysa o adımı atmadan önce gerçek anlamda çift terapisine girmek  daha bilinçli bir şekilde karar vermelerini sağlayacaktır.

Çift Terapisine Başvurur Gibi Yapan Çiftler

Boşanmak üzere olan çiftler sorunlara bakışlarında çoğu kez kemikleşmiştir ve çift terapisinin bir faydası olmayacağını düşünebiliyorlar.  Bazen ya eşlerini ya da ailenin başka bir üyesini memnun etmek için gönülsüzce çift terapisine gelirler.

Bu durumlarda çift terapisinin bir etkisi olmaz. Çift, kendini gerçekleştiren kehanet gibi sorunlarını kavrayış şekillerinde belirgin bir değişiklik olmadan terapiden hiçbir etkilenme yaşamadan çıkar. Aslında bu önceden tahmin etmekten çok olaylara farklı yerlerden bakmaya kapalı olmaktır.

Günümüzde bu durumun yeni bir adı bile var: Nosebo Etkisi. Plasebo etkisinin tam tersi olan nosebo etkisi, kişinin olumsuz kanı ya da beklentileri nedeniyle tedavinin başarısızlığa uğraması anlamına geliyor.

Çiftler: İhtiyaç Duyduğunuz Tavsiyeleri Hassasiyet Sahibi Uzmanlardan Alın

Kendilerine boşanmak üzere başvuranları müvekkil olarak kabul etmeden önce çift terapisine gitmelerini isteyen hassasiyet ve sorumluluk sahibi avukatlar tanıyorum. Öte yandan, avukatının tavsiyesi üzerine kocasıyla, 6 yaşındaki oğullarının görüşmesini aylarca engelleyen bir anne de tanıyorum. Bu anne böyle bir şey yapmaya hakkı olmadığını daha sonra anladı. Ama bu davranışın hem çift için hem de çocuk için zamana yayılan travmatik etkileri oldu. Çocuk okula uyum zorluğu çekti, arkadaşlarına ve annesine vurma davranışı geliştirdi ve ciddi öfke nöbetleri yaşadı.

Çift Terapisine, Değişim ve Yararlanma İsteğiyle Başlayın

Çift terapisinin ancak her iki eşin de seanslara katılmayı kabul etmesi koşuluyla yapılabileceği gibi bir kanı var ancak bu görüş doğru değil. Bir kişiyle konuştuğumuzda onun içinde bulunduğu sistemlere müdahale ediyor oluruz. Yetkin bir sistemik çift terapisi uzmanı, eşlerden yalnızca biriyle çift terapisi yapabilir.

Ancak, her iki eş de seansa katıldığında bile eşlerin terapi konusundaki istek ve katılım düzeyi farklıysa, daha istekli olan tarafın cesareti kırılabilir ve terapiden etkili bir şekilde yararlanamayabilir.

Bütün bunlar kendimize dürüstçe bakmaktan kaçınmak için arkasına saklandığımız bahanelerdir.

Kendimizi kandırarak süreci zorlaştırabilir, hassasiyet göstermeyen kişilerin tavsiyelerine uyabilir ya da ‘terapiye gidermiş gibi’ yapabiliriz ama Evrensel Kanunlar’ı kandıramayız ve er veya geç bedelini muhakkak acı çekerek öderiz.

Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)image:Ed Yourdon

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir