Çiftler: Beraberliği Uyum İçinde Sürdürme Yolları

Çoğu yetişkin insan doğal olarak ruh eşini bulma arzusu ve ihtiyacı hisseder. Bunun sebeplerinden biri evrim, diğeri ise gelenektir. Biraraya gelişlerinin arka planı ne şekilde olursa olsun, beraberliği uyum içinde sürdürme başarısı gösteren çiftlerin bazı ortak özellikleri var. Bu yazı, böyle bir çift olmak için neler yapmak gerektiği konusunda.

Çiftler: Beraberliği Uyum İçinde Sürdürme Yolları

Sizi bir araya getiren şey evrim, gelenek ve arzuların bir karışımıydı. Bu beraberliği sürdürebilmenizin siz, eşiniz ve çocuklarınız için pek çok faydası var. Beraberliği uyum içinde sürdürme konusunda iş size düşüyor.

Beraberliği Uyum İçinde Sürdürme ve Önemi

Aileniz ve arkadaşlarınız size ne zaman bir yuva kuracağınızı sormaya başlayınca bazılarınız hazır olmadan evlenmeye karar verebilir. Birbirini seçmeyip geleneksel süreçlerle bir araya gelen çiftler de vardır. Bazı çiftler ise tamamen karşılıklı çekim sonucu bir araya gelir.

Antropologlar memeli hayvanlarda monogamiye az rastlandığını ve bunun erkeklerin rakiplerin yavrularını öldürmesine engel olmak için gelişmiş bir özellik olduğunu görmüşler.

Erkekler uzaklaşmayıp yavrulara bakmaya başlayınca, çocuklar hem anne hem de baba ile birlikte yetişmeye başlar, böylece uzun bir çocukluk ve beyin gelişimi dönemi mümkün olur.

Uyum içindeki çiftlerin yetiştirdiği çocuklar da, yaratıcılık, uyum ve başarıyı ölçen tüm kriterlerde daha iyi sonuç alırlar.

Siz kendinizi eşinizle güvende hissettiğinizde bağışıklık sisteminiz daha iyi çalışır. Hastalıklara karşı kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz.

Sizi bir araya getiren şey evrim, gelenek ve arzuların bir karışımıydı. Bu beraberliği sürdürebilmenizin siz, eşiniz ve çocuklarınız için pek çok faydası var. Beraberliği uyum içinde sürdürme konusunda iş size düşüyor.

Daha Bilinçli Olmak İçin Çaba Gösteren Çiftlerde Beraberliği Uyum İçinde Sürdürme İhtimali Daha Yüksek

Tüm ilişkiler, özellikle de eşinizle olan ilişkiniz, daha bilinçli olmak için birer fırsattır. Gerçekten de bir çift ilişkisi içine girmek sizi çok hızlı bir şekilde kim olduğunuzla ve kim olmak istediğinizle karşılaştırır.

 1. Her şeyden önce, kendinize sonra da birbirinize karşı dürüst olmalısınız. Kendinize karşı dürüst olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Birincisi, insanların şartlanmaları vardır. İkincisi, bilinçdışı dürtülerimiz vardır. Bunlar kendinizle olan ilişkinizi bulanıklaştırabilir. Kendinize karşı dürüst olmak sandığınız kadar kolay olmayabilir.
 2. Birbirinizin çocukluktan kalan yaralarını öğrenin. Bunun hassas noktalarınızı anlamanıza ve gerektiği gibi bakabilmenize yardımı olur.
 3. Aranızda çözülmeyen anlaşmazlıklar olabileceğini ve görüşlerinizin farklı olduğu alanları kabul edin.
 4. Birbirinize yapıcı bir şekilde geri bildirim verin.
 5. Eşinizin nelerini sevdiğinizi düşünün ve bunları hep ön planda tutun.
 6. Birbirinizi baştan çıkarmayı öğrenin. Eşinizle düzenli bir cinsel yaşamınız olsun.
 7. Birbirinizi iyi hissettirmenin birçok yolunu öğrenin ve öğrendiklerinizi uygulayın.
 8. Hayallerinizi paylaşın ve birbirinizin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olun.
 9. Derin bir düzeyde iletişim kurun.  Sizi daha yakınlaştıracak olan çatışma ve anlaşmazlık alanlarını sevin ve değer verin.
 10. Programınız çok sıkışık olduğunda bile her gün en az 20 dakika baş başa kalın. Her hafta en az yarım günü, her ay en az bir hafta sonunu birlikte geçirin.

Çift Terapisi

Benim gibi, uzun yıllarını çiftlerin beraberliklerini nasıl uyum içinde sürdürebileceğini araştırmaya vermiş uzmanlar vardır. Birbirinizle uyum içinde olmanızı sağlayacak birçok araç mevcuttur. Aileniz için bu uzmanlıktan yararlanmayı düşünmek için büyük sorunlarınız olması gerekmez.

Size geri dönmem için bana mesaj atabilir ya da bu yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)image:Wyatt Fisher

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Esra Akcabağ dedi ki:

  Merhaba İrem Hanım. Mutlu bir evlilik için önerebileceğiniz bir kitap var mı acaba? Aslında her konu ile ilgili önereceğiniz her kitaba açığım:)
  Simdiden teşekkürler.

 2. İrem Bray dedi ki:

  Esra Hanım,
  Buradan https://irembray.com/ozel/kayit/ kayıt olduğunuzda e-tabıma ulaşabilirsiniz.
  Ayrıca size eposta ile yazılarımdan derlediğim kaynakları ve önerdiğim kitapları gönderiyorum.
  Sevgiyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir