Hayatınızı Değiştiren Kararlar

Amazon benim 14 yaşındaki kızım. Babası ile İngilizce çalışırken yaptığı ödev o kadar ilham vericiydi ki sizlerle de paylaşmak istedim. İşte Amazon’un hayatınızı değiştiren kararlar yazısı:

Hiçbir zaman hayatınızı değiştiren tek bir karar yoktur. Hayatınız sayısız kararlar ve deneyimlerle şekillenir.

Birçok işte çalışmış olabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sevmemiş olabilirsiniz. Hayatınızı şekillendiren, yaptığınız iş değildir. Geleceğinize yön veren, işinizin arasında yaptıklarınızdır.

Hayatınızı Değiştiren Kararlar

Geride bıraktığınız zorluk ve mücadeleler olmadan buraya varamazdınız. Herkes hata yapar. Yaşadıklarımız bizim şu anda kim olduğumuzu ve kim olacağımızı şekillendirir. Hepsinin değerini bilmeliyiz.

Ben, dinlenmek ve kendinizi dinlemek için yeterince zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Hobilerinizle ilgilenin. Eğlenmek ve hayattan zevk almak için zaman yaratın. Bu arada, zamanınızın bir kısmını da hedefinize doğru ilerlemek için araştırma yapmaya ve adımlar atmaya ayırın. Hayatta farklı bir yerde olmak istiyorsanız bunun için somut bir şekilde çaba göstermelisiniz.

Hayatta pişman olduğunuz şeyler olabilir. Keşke yaşamasaydım dediğiniz deneyimler yaşamış olabilirsiniz. O hatayı keşke yapmasaydım diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünmeyin. Bütün bu deneyimler ve hatalar ileride size yardımcı olur. Her bir istifanın, her iş başvurusunun, iyi kötü her amirin, her toplantının, her öğle arasının, nefret ettiğiniz her işin hayatınızda bir yeri vardır. Hepsi de önemlidir. Tuhaf olsun, normal olsun her işiniz sizin için büyüme yolunda birer adımdır.

Hayatı Değiştiren Kararlar ve Planlar

Gelecekte nerede olacağımızı bugünden bilemeyiz. “Planların bir faydası yoktur ama plan yapmak şarttır.” Benim önerim, nereye varmak istediğinize dair bir fikriniz olsun. Hedefiniz büyük olabilir. Bu hedefe ulaşmak için yollar yaratmanız gerekir. Ulaşmak istediğiniz küçük bir istasyon olabilir. Önerilere açık olun. Bir şey yapmak istiyor olabilirsiniz ama istediğiniz şey hedefinize ters düşüyor olabilir. Bunun sizi engellemesine izin vermeyin.

Yaratıcı olun. Yeni ortam ve araçlar bulun. Bulduğunuz araçları zevk aldığınız şeylere uygulayın. Vaktiniz oldukça sevdiğiniz şeyleri yapın. Bu sırada karşınıza yeni bir şey çıkabilir. Farklı şeyler deneyin. Tutkunuzu bulun. Başarılı kişiler de sizinle aynı durumları yaşamıştır. Bu kişiler tutkularını bulmuşlar. Tutkularının peşinden gitmişler.

Tutkunuzun ne olduğunu bilmeniz gerekmez. Acele etmeden aramaya devam edin. Kendi işinizi yapmaya başlamadan önce başkalarının yanında çalışmanız gerekebilir. Ne istediğini bilmemek normaldir. Kendinize karşı sabırlı olun. İllaki bulursunuz. Pes etmeden ve acele etmeden aramaya devam edin.

İstediğiniz şey sizin olabilir. Başarıp başaramayacağınız size bağlı. İstediğiniz şey için ne kadar çalışmaya hazırlıklısınız? Bir şey için çalışmayı sürdürürseniz başarırsınız. Başarı uzun zaman alabilir.

Hedefinize ulaştığınızda tüm yaşadıklarınızı hatırlayın. Geride bıraktığınız zorluk ve mücadelelerin kıymetini bilin. Onlar olmadan buraya varamazdınız.

Bence bu çok önemli bir ders. Yalnızca hedeflerinize ulaşmak için değil, günlük hayat için de çok önemli. Herkes hata yapar. Herkes çeşitli deneyimler yaşar. Yaşadıklarımız bizim şu anda kim olduğumuzu şekillendirir, ileride kim olacağımızı şekillendirmeye de katkısı olur. Hepsinin değerini bilmeliyiz.

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir