Meyve Sebze Suyu ve Hashimoto İlaçsız Yeni Hayatım

Birçok kişi son dönemde hayatımızdaki olumlu değişikliklerle her sabah özenle hazırlayıp  içtiğimiz meyve ve sebze suyu arasındaki bağı farkedince, hele de Hashimoto ilacımı doktor onayıyla bıraktığımı öğrenince içine neler koyduğumuz, nasıl bir alet kullandığımız gibi sorular soruyorlar. O kadar çok kişiye anlatmam gerekti ki sonunda bir yazıya dökerek paylaşmaya karar verdim.

Meyve sebze suyu Haşimato ilaçsız hayat

Önce 10 gün ile başladık; kendimizi o kadar iyi hissettik ki, 30 güne uzattık. Eşim 15kg kadar vermişti, hafiflemek, eski giysilerine girmek, düşüncelerinde ve duygularındaki netlik ve rahatlamayı da ekleyince 1 hafta daha uzattık. Bu süre boyunca katı gıdaların hiçbirini yemedik. Sabahları daha çok meyve ağırlıklı, öğlenleri daha çok sebze ağırlıklı suyumuzu içtik. 40 günün sonunda yeme içme alışkanlıklarımız tamamen değişmişti.

Ben ve ailem için 18 Mart 2013 bir dönüm noktası oldu.  Eşim Fotoğraf Sanatçısı, Yazar, Danışman Stephen Bray 3 kitaptan oluşan bir dizi kitap yazma hazırlığı kapsamında araştırmalarına yoğunlaşmıştı.  17 Mart günü bana bir belgesel gösterdi.  Bu belgeselde birçok hastalıkla hayatı tehlikeye girmiş olan obez bir profesyonelin meyve ve sebze suyu içerek yaşamını nasıl değiştirdiğinin hikayesini izledik.  Çok etkilendik. Bizim meyve sebze suyu maceramız da ertesi günü başladı.

Önce 10 gün ile başladık; kendimizi o kadar iyi hissettik ki, 30 güne uzattık.  Eşim 15kg kadar vermişti, hafiflemek, eski giysilerine girmek, düşüncelerinde ve duygularındaki netlik ve rahatlamayı da ekleyince 1 hafta daha uzattık.  Bu süre boyunca katı gıdaların hiçbirini yemedik.  Sabahları daha çok meyve ağırlıklı, öğlenleri daha çok sebze ağırlıklı suyumuzu içtik.  40 günün  sonunda yeme içme alışkanlıklarımız tamamen değişmişti.  Artık neyi yememeliyiz diye değil, yeni hayatımızda diyetimize neyi katalım diye düşünmeye başlamıştık.  Bu gerçekten müthiş bir rahatlama idi.  Geleneksel sağlık diyetlerinin, ‘3 beyazı hayatından çıkar (un, tuz, şeker)’ bakış açısının mahrumiyet duygusu  yerine yeni keşfettiğimiz sağlıklı halimizi devam ettirmek için meyve sebze suyu diyetimize ne ekleyelim sorusunu soruyorduk.

Hashimoto Tedavisinde  Ömür Boyu İlaç Kuralı Nasıl Bozuldu

Ben 10 senedir bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu bilinen Hashimoto tanısı ile hergün ilaç alıyordum.  Doktorlar bu hastalığın geri dönüşü olmadığını, daha kötüye gitmemesi için hergün ilaç almam gerektiğini söylüyorlardı.  Mart 2013’te meyve sebze suyu kürümüzle birlikte aldığım bu ilacı da bir seneliğine bırakma kararı aldım.

Sözünü ettiğim tarihten beri her sabah çoğunlukla kahvaltı olarak meyve suyu içmeye devam ediyoruz.  Öğlen yemeklerinde de çiğ salata ve sebze ağırlıklı renk renk bir tabak hazırlıyoruz. Zaman zaman sebzeli mercimek çorbası, peynir, yumurta, az pişmiş sebzeler, evde yaptığım yoğurt, çiğ köfte gibi eklemeler yapıyoruz. Özel günlerde balık yiyoruz. Dışarıda yemek yediğimizde arada etli mönüleri tercih ediyoruz.

Bugün, 2013’ün son günlerinde Stephen 100kg yerine 75kg, harıl harıl hayatının en önemli eserlerinden biri olarak gördüğü ‘Fotoğraf ve Zen’ isimli 2. kitabını yazıyor, hergün en az 2 saat yürüyüş yapıyor ve fotoğraf çekerek üretmeye devam ediyor.  Bir yandan da hem teknik hem profesyonel olarak benim işime dstek olmaya devam ediyor.  Ben danışanlarımla seanslarımı yapıyorum, onlar için kısa ve öz yazılar, videolar hazırlıyorum. Meslektaşlarıma eğitim ve süpervizyon veriyorum.  Kas hastaları için Online Psikolojik Danışmanlık Projesi’nde (OPDP) liderlik yapıyorum. En önemlisi kızımıza büyürken karşılaştığı zorluklarla baş etmekte yol gösterici ve model oluyoruz.

İşte size sabahları genellikle içtiğimiz meyve sebze suyunun tarifi:

Arçelik’in katı meyve ve sebze sıkacağını hazırlıyoruz (fiyatı 150TL civarı, biz geçtiğimiz Nisan ayında kampanyada olduğu için 99TL’ye almıştık)

Pancar

Taze zencefil

Dereotu

Bol maydanoz

Limon,

Mandalina

Portakal

Üzüm çeşitleri

Havuç

Yer elması (bazen)

Balkabağı ve kabak (bazen)

Salatalık (yazın bazen)

Pazı, ıspanak, kereviz yaprağı gibi yeşil yapraklı sebze yaprakları

Elma

Greyfurt (az miktarda, yoksa tadını çok etkiliyor)

Yaban mersini

Nar

Kivi

Mevisiminde kavun, karpuz, erik, kayısı, çilek, Malta eriği gibi meyveler de koyuyoruz.

Çekirdeği büyük olan erik gibi meyvelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz, kalın kabuklu portakal ve mandalinayı soyarak (birkaç tanesini soymadan) koyuyoruz.  Elmaları kesinlikle soymadan ve çekirdekleri ile makineden geçiriyoruz.

Bunların tümünün suyu makineden çıkınca bardaklarımızı dolduruyoruz.  Üzerine taze çekilmiş çörek otu ve keten tohumu koyuyoruz. Birkaç adet ceviz, badem ve fındık da ekleyebiliyoruz.

Kalan posayı da toprak olması için bahçemizdeki kompost çukuruna koyuyoruz, birkaç ay sonra bahçemize serip sebze yetiştirmek için sağlıklı ve verimli bir toprak elde etmiş oluyoruz.

Hashimoto hastalığımı soracak olursanız hasta değilim.  2014 Mart ayında tiroid foksiyonlarımı test ettirdim ve doktorlar ilaç almama gerek olmadığını söylediler.  Fiziksel ve ruhsal hastalıklarla boğuşan birçok kişi için ne kadar umut verici değil mi?

Sorularınız olursa bana her zaman yazabilirsiniz.

2017’de Son Durum

Bu yazıyı üç sene önce yazmışım. Bu arada Stephen’ın 3. kitabı ‘Radikal Detoks’ da yayınlandı. Hashimoto için hala ilaç almam gerekmiyor:) Yeme içme alışkanlıklarımız giderek sağlıklı ve basit oluyor. Hepimiz sağlıklı kilolardayız. Düzenli egzersiz hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Ben yazı ve videolar hazırlamaya devam ediyorum, youtube kanalıma kayıt olan kişi sayısı 1000’e yaklaşmış durumda.

 

Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)image:bertholf

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir