Mutluluğun 9 Temel Sırrı

Bu yazıda size Rick Foster‘ın Greg Hicks ile birlikte yazdığı ‘Nasıl Mutlu Olmayı Seçiyoruz: Çok mutlu kişilerin 9 Seçimi — Sırları, Hikayeleri’ isimli kitaptan söz etmek istiyorum.

mutluluğun 9 temel sırrı mutlu

Mutluluğun bir seçim olduğunu ve hemen bugün yapacağınız seçimlerle  sizin de çok mutlu kişilerden olabileceğinizi biliyor muydunuz?  Mutlu olmak için sizi destekleyen bir aileye, çok paraya, iyi bir eğitime ihtiyacınız yok.

Nereden mi biliyorum? Rick Foster ve Greg Hicks‘in kitaplarında paylaştıkları araştırma sonuçlarından. Dünyanın çeşitli yerlerinde mutlu olarak kabul edilen kişilerle yaptıkları uzun ve detaylı çalışmalar bu mutlu insanların ortak özelliklerinin ne sağlıklı bir ailede büyümek ne ekonomik rahatlık ne de iyi bir eğitim olmadığını gösteriyor. Siz de merak ettiniz değil mi, bu ortak özelliklerin neler olduğunu? Beni çok etkileyen bu 9 ortak özelliği şimdi sizlerle paylaşıyorum. Kitabın sonunda önerdikleri gibi dilerseniz siz de her bir özellik için kendinize 1 ile 10 arasında bir puan vererek mutlu olma konusundaki seçimlerinizi değerlendirebilirsiniz:

 1. Kafaya koymak: Bu özellik güçlü bir mutlu olma isteği ve bunun için harekete geçmeye hazır olmayı gerektirir. Mutluluğu tümüyle bilinçli bir şekilde mutsuzluğa tercih etmektir. Siz gün içinde aktif olarak mutlu olmayı ne kadar kafanıza koyuyorsunuz?
 2. Üzerine alma özelliği: Davranışlarınızın, düşünce ve duygularınızın tüm kişisel sorumluluğunu taşımayı seçmek; başkalarını suçlamayı kesinlikle reddetmek. Kendinizi koşullara maruz kalmış şekilde düşünmemek.  Onun yerine hayatınızın kontrolü elinizde bulundurduğunuza inanarak yaşamayı seçmek anlamına geliyor. Hayatınızın kişisel sorumluluğunu ne kadar üzerinize alıyorsunuz?
 3. Farkına varma özelliği: Sık sık kendi içinize dönüp sizi neyin mutlu ettiğini belirlemekle ilgili. Gün içinde şu soruyu kendinize ne sıklıkta soruyorsunuz:  Hangi seçim, hangi davranış beni gerçekten mutlu eder?
 4. Merkezde olma özelliği: Kişinin kendini mutlu eden aktiviteleri merkeze alma konusundaki tartışmasız ısrarına işaret ediyor. Mutlu insanlar kendilerine mutluluk verecek şeyleri ertelemezler; veya emekli olmayı beklemezler. Size mutluluk veren şeylere ne kadar öncelik veriyorsunuz?
 5. Günlük sorunları fırsatlara çevirme, geçmişte yaşanmış olan travmaları anlamlı, önemli, hayat veren bir enerji kaynağı olacak şekilde bir çerçeveye koyma seçimidir. Siz ne oranda problemleri yeni bir çerçeveye koyarak bir şeyler öğreniyorsunuz? Mutsuz duygularınızı derinlemesine yaşamaya izin veriyor musunuz?  Sonra bu hüzün yerini yeni iç görülere ve anlamlara bırakıyor mu?
 6. Yeni deneyimlere açık olmak: Bu hayatta yeni olasılıklara açık olmaya ve hayat yolculuğuna esnek bir şekilde yaklaşmaya karar vermek demek. Yeni veya önemli bir şeyi denemiş olmak için bilinmeyene atlayabilmek için ne kadar esneksiniz?
 7. Değerini bilmek:  Mutlu kişiler yaşamlarına ve etraflarındaki kişilere değer verirler. Her anın hakkını verirler ve gündelik olanı harika bir şeye dönüştürürler. Geçmişi düşünmek veya gelecekten kaygılanmak yerine anın farkına varıp hayatın değerini ne kadar biliyorsunuz?
 8. Paylaşma özelliği: Mutlu insanların arkadaşları ile içinde bulundukları toplulukla ve dünyayla ‘karşılık’ beklemeden kendilerini cömertçe paylaştıklarını ifade ediyor. Siz kendinizi hangi yoğunluk ve derinlikte başkaları ile paylaşıyorsunuz?
 9. Kendine dürüst olmak: Kendi gerçeklerini üzerilerine alarak ortaya koyuyorlar; kişisel sınırlarını uyguluyorlar, toplumun, ailenin veya işverenlerinin kendi kişisel inanç sistemleri ile çatışan isteklerine uymuyorlar. Dürüstlükleri kendileriyle yaptıkları bir kontrat gibi. Daha da önemlisi kendi düşünce ve davranışlarını bu kişisel kodlama ile kontrol ediyorlar.  Kendinize ve başkalarına karşı ne kadar dürüstsünüz?

İşte mutlu insanların yaptıkları seçimlerde 9 ortak özellik bunlar. Eğer kendinize puan verdiyseniz yaşamınızın geri kalanında bu puanları arttırmak için atacağınız adımları düşünebilirsiniz. Bunu yaparken her zaman ve her konuda olduğu gibi kendinize ve çevrenize karşı basit düşünce ve davranışlarla, sabırla ve şefkatle yaklaşmayı hatırlayın. Bütün yolculuklar sizin bir adımınızla başlar, hemen listeden bir madde seçin ve puanınızı 0.1 arttırmak için küçücük bir adım atın.

Aşağıdaki yorum bölümüne düşüncelerinizi, deneyimlerinizi, soru ve geri bildirimlerinizi yazın. Hepsini mutlaka okuyorum ve geri dönüyorum.

Fotoğraf: Nikos Koutoulas
Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) via Flickr

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Merve Sagir dedi ki:

  Irem Hanım merhaba

  Hayatımda çok fazla keşke kelimesini kullanıyorum. Istediklerim olmayınca kendimi sorumlu görüp yaptıklarımdan yapmadıklarımdan pişmanlık duyuyorum.

  Durumun farkındayım. Kendimi düzeltemiyorum. Benim için ne önerirsiniz?

  Yardımlarınız için teşekkürler.

 2. İrem Bray dedi ki:

  Merve Hanım,
  Size bir başka yazı ve videomu önermek isterim:
  https://irembray.com/danismanlik/hayatinizi-sucluluk-duymadan-yasamak-icin/
  Bir de tabii benimle iletişim kurarsanız ücretsiz ön görüşmemizde elimden geldiğince
  sizin özel durumunuz üzerinden yardımcı olmaya çalışırım: [email protected] 0538 9123336

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir