Kendinizi Plasebo Etkisi ile İyileştirin

Uzun zamandır bilgilerin geçerliliğini kontrol etmek için bilimsel düşünce yolunu kullanıyoruz. Bilimsel deneyler, inanması zor olmasına rağmen Plasebo Etkisi diye bilinen olgunun bütün iyileşme süreçlerinde çok güçlü bir etmen olduğunu ortaya koyuyor. Belki daha da önemlisi, Plasebo Etkisi kendinizi iyileştirmek için zihin gücünüzü kullanabileceğinizi gösteriyor.

Kendinizi Plasebo Etkisi ile İyileştirin

Plasebo Etkisi gerçek bir olgudur ve zihninizi kullanarak kendinizi iyileştirebileceğinizi gösterir.

Plasebo Etkisi Nedir?

Her şey bir savaş sırasında başladı. Bir doktorun yaralı bir askeri ameliyat etmesi gerekiyordu ama elinde morfin kalmamıştı. Hemşire morfin verir gibi yaparak askerin damarına şırıngayla tuzlu su verdi. Hasta ameliyata sanki gerçekten morfin verilmiş gibi dayanabildi.

1962’de Japonya’da bir bitki türüne cilt alerjisi olan çocuklar üzerinde bir çalışma yapıldı. Bilim adamları çocuklara, oluşacak tepkiyi görmek için başka bir bitki sürdüklerini söyleyerek ciltlerine alerjik oldukları bitkiyi sürdüler. Çocukların cildi hiçbir tepki göstermedi. Ardından, alerji yapan bitki olduğunu söyleyerek alerji yapmayan farklı bir bitki sürdüler. Çocukların cildi bu kez tepki gösterdi.

Bu çalışma, düşünce değişikliğinin insanda fizyolojik değişikliğe yol açabildiğini gösteriyor. Pazarlamacılar bunu çok iyi bilir. Tüketiciler ürünleri markalarını bilmeden denediklerinde sıklıkla markasız ürünleri ünlü markaların ürünlerine tercih edebiliyorlar. Fakat markaları bildiklerinde tanıdıkları markaları daha çok tercih ediyorlar. Bundan şu sonucu çıkarabiliriz: İnsanın düşüncesini değiştirmek görme, duyma, dokunma, tat ve koku alma duyularıyla dünyayı algılama şeklini de değiştiriyor.

Tıbbî alanda sürekli olarak yapılan birçok çalışmada da benzer sonuçlar görüyoruz. Çeşitli hastalıkların algılanma şeklini ve oluşan tepkileri değiştirmeye Plasebo Etkisi deniyor. İlaçların etkisini ölçmek için yapılan deneylerde Plasebo Etkisi her zaman dikkate alınıyor.

Önemli bir nokta da, çalışmalarda Plasebo Etkisinin Batı ülkelerinde, özellikle de ABD’de giderek daha etkili olmaya başladığının görülmesi…

Plasebo Etkisi, bağlamın oluşturduğu beklentiyle ilintili olabilir gibi düşünülüyor.

Plasebo Etkisinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Düşüncelerimizi değiştirerek fizyolojimizi değiştirebiliyoruz. Bundan, olumlu düşünmenin de olumsuz düşünmenin de bedenimiz üzerinde etkileri olacağını çıkarabiliriz.
Aslında hepsi basit bir mantığa dayanıyor.
Bir ağrınız ya da sıkıntınız olduğunda düşüncenizle şöyle bir deney yapabilirsiniz:

1) Önce bu ağrı ya da sıkıntının sizi ne kadar kötü etkilediğini, ne kadar uzun süredir devam ettiğini düşünün. Belki de bu ağrı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir… Sanırım bu düşüncelerin sonucunda kendinizi çok perişan ve telaşlı hissedeceksiniz.

2) Şimdi mezuniyet gününüzü ya da eşinizle ilk çıkmaya başladığınız günü düşünün… Kendinizi hemen daha mutlu ve sevinçli hissetmeye başlamadınız mı? Bu farklılık, kanınızın kimyasında bir değişiklik olduğu ve mutluluk veren hormonların vücudunuzda daha fazla salgılandığı anlamına geliyor. Artık daha rahatlamış olmanız gerekir, ağrı hissi kaybolmuş ya da önemli ölçüde hafiflemiş olabilir.
Birçok kişi geçmişteki ya da şimdiki koşullar yüzünden kendini mağdur hisseder ve bu koşullanma nedeniyle geleceklerini sınırlarlar. Ancak Plasebo Etkisi bize iyileşmek için iyileşme sorumluluğunu kendimiz üstlenmemiz gerektiğini gösteriyor.

Hastalığı iyileştirmek için hastalığı yaratan süreci kullanabilirsiniz. Tabii ki herkes doktorlar ve psikologlar gibi eğitim almış değildir; hatta onların bile bazen başka uzmanlara danışmaları gerekir. Ama doktor ve psikologlar iyileşme sürecinde size sadece yardımcı olabilirler. Bilimin de kanıtladığı gibi, düşüncelerimizin sorumluluğu bize aittir ve biz izin vermediğimiz sürece başka kimse düşüncelerimizi idare edemez.

Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)image:Patrik Nygren 

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. loveandsmile dedi ki:

    Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum..
    teşekkür ederim.

  2. İrem Bray dedi ki:

    Desteğiniz için ben de teşekkür ederim. Umarım tanışma fırsatımız olur:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir