Eğitim ve Seminerlerine Katılanların Görüşleri

Eğitim ve Seminerlerine Katılanların Görüşleri

“Bilinçli Anne Baba Eğitimi ile gerçekten çok değiştim, oğlum bendeki değişimlere inanamıyor.  Aslında ben de kendimi hayretler içinde izliyorum:) Oğlumla ilişkimiz çok daha iyi, gelip bana sarılıyor, öpüyor.  Eskiden çok gergindik ikimizde.  Onu kabul etmeyi, ona güvenmeyi, onunla konuşmayı bilmiyormuşum, öğrendim.  Üstelik bu becerileri  eşimle, arkadaşlarımla, müdürümle, kısacası herkesle kullanabiliyorum.  İrem Hanım’ın samimiyeti, bilgisi, cömertliği gerçekten fark yaratıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.”
A… K…,Mart 2015

 “İrem Bray ile ilk tanışmam bir yakınımın kendisinden aile danışmanlığı alması ve sonuçlarından memnun kalması sonrası bizi tanıştırması ile başladı. Daha sonra kendisinin Turunç Belediyesi’nde verdiği 4 bölümlük ‘Anne-Baba Eğitimi’ne katıldım. Kendisi son derece açık, verici, sade ve samimi bir insan. Bendeki izlenimlerini bu şekilde anlatabilirim sanırım. Aldığım eğitim de içerik olarak iyi hazırlanmış, soru-cevap ile yoğurulmuş, katılanları katılımcı olarak aktif bir biçimde eğitimin içine sokan bir eğitimdi. Ben ve katılan diğer kişiler aklımıza takılan her şeyi, ikna olmadığımız her noktayı kendisiyle rahatça paylaştık, sorular sorduk. Hiçbir sorumuz yanıtsız kalmadı yada küçümser bir tavırla karşılanmadı. İrem her bir soruyu dikkatle dinledi, ilk önce bizi anlamaya çalıştı, bir anne olarak empati kurdu, sonra bir profesyonel olarak ama anlayacağımız bir biçimde yanıtlar verdi. Birkaç katılımcıyı küçük drama oyunlarına davet edip, çözümleyemediği konuları sahnelettirdi ve birebir yaşatarak anlatmak istediği şeyleri deneyimlemelerini, bizlerin de birebir tanık olmamızı sağladı. Verdiği eğitim ile bağlantılı, bize sonraki süreçlerde de yardımcı olabilecek yazar ve kitap önerileri verdi. Ayrıca her zaman sorularımıza yardımcı olabilmesi için gerekli iletişim bilgilerini de hepimize dağıttı. İrem son derece pozitif, mesleğini severek, tutkuyla yapan, çevresine birşeyler verebilmek için çabalayan, verirse de mutlu olan ve bunu açıkça belli eden bir insan. Ben hem bir insan hem bir psikolog olarak onunla tanışmış olmaktan, yollarımızın bir şekilde kesişmiş olmasından çok mutluyum.”
A…D…, 2 Aralık 2012 (42 yaşında)

“İrem Bray’den danışmanlık alma ayrıcalığına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Açık fikirliliği, konulara esnek, tamamen kişiye/vakaya özel eğilebilmesi ve mükemmel gözlemciliği insanın kendine dair farkındalığını gerçekten çok üst düzeylere taşıyor, olaylara bakış açısını genişletiyor. İrem Bray ile 2000 yılında tanıştım. 1999 Marmara depreminin ardından kurduğumuz Ağ-17 Yardım Gönüllüleri Derneğinin faaliyetleri çerçevesinde, Adapazarı’ndan gelip İstanbul’da Haydarpaşa Lisesine yerleştirilen depremzede çocuklarla ilgili olarak Türk Psikologlar Derneğinden destek alıyorduk. Aileden biri olmadan ergenlik çağındaki gençlere ağabeylik, ablalık etmek zordu. İlgilendiğimiz çocuklar duygusal açıdan çok hassaslardı, o nedenle de üzerimizdeki sorumluluk ağırdı. Bu süreçte İrem Bray bize hem çocuk gelişimi, ebeveyn-çocuk ilişkileri gibi konularda aktarımlarda bulundu, hem de gönüllüler olarak bizim tüm bu “gönüllülük” serüveni boyunca kendimizdeki değişimleri fark etmemizi sağladı. O bizi besledi, biz de çocuklara ve kendimize yaklaşımlarımızı daha yapıcı hale getirmeye çalıştık. Ekibimize taze kan geldi, Haydarpaşa Lisesi projesinin bitiminde ayrılmak istemedik. İrem Bray bu projeyi takip eden sürede bizim gönüllülük deneyimlerimizi kitaplaştırmamızı önerdi ve hepimizi bu amaç etrafında harekete geçirdi. Bu süreçte yalnız deneyimlerimizi aktarmakla kalmadık; kazandıklarımız, edindiklerimiz, değişen önceliklerimiz, yitirdiklerimiz, geride bıraktıklarımız, maruz kaldıklarımız, maruz bıraktıklarımız, yeni biz, eski biz… hepsi bir bir önce dile geldi, sonra kağıda döküldü. Sonunda “Bir Deprem, Sonsuz Farkındalık” adlı kitap oluştu. Kendi açımdan İrem Bray, başımdan geçenlerin farkındalığa dönüşümünde en büyük rollerden birini oynamıştır. Bu arada çalışmalarımıza destek veren eşi Stephen Bray’i de anmadan geçemeyeceğim.”
Ö… K…, Bankacı, 13 Temmuz 2002

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir