Yedi Adımda Can Sıkıntısı ile Başa Çıkma

Can sıkıntısı, işlevsel bir duygudur! Ortamınızda ilgi çekici, doyurucu ve zevkli bir şey kalmadığını gösterir. Sizi yenilik aramaya sevk eder. Burada bahsedeceğim stratejiler, can sıkıntısı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Can sıkıntısı hissetme eğiliminizi değerlendirmek isterseniz  aşağıda can sıkıntısı ile ilişkinizi ölçecek bir test bulabilirsiniz.

Yedi Adımda Can Sıkıntısı ile Başa Çıkma

Can sıkıntısı, işlevsel bir duygudur! Ortamınızda ilginizi çeken, doyurucu ve zevkli bir şey bulamadığınzıı gösterir. Sizi yenilik aramaya sevk eder.

Can Sıkıntısı İle Başa Çıkma

İnsanlar can sıkıntısı ile başa çıkmak için çoğu kez bağımlılık oluşturan davranışlara yönelirler. Bir içki içmek, bir sigara yakmak, televizyonu açıp ya da İnternet’e girip açık saçık program ya da videolar izlemek bunlardan birkaçıdır.  Bağımlılık can sıkıntısı ile karşılaştırdığımızda çok daha büyük bir sorundur.  Bildiğimiz gibi bütün bağımlılıklarda kontrol kaybı duygusu vardır.  İçten içe  hayatımızı boşa harcadığımızı ve değerli ilişkilerimize zarar verdiğimizi biliriz.

Sıkılmanın iyi tarafı, bunu kendinizi daha iyi anlamak için kullanmayı öğrenebilmeniz ve can sıkıntısı ile başa çıkma becerinizi çalışarak geliştirebilecek olmanızdır. Kendinizi gözlemleme ve farkındalığın bu konuda önemli bir rol oynadığını göreceksiniz.  İşte yedi strateji:

1) Üç liste yapın, birine geçmişte yapmaktan zevk aldığınız şeyleri, diğerine şimdi zevk aldığınız şeyleri, üçüncüsüne de gelecekte yapmaktan hoşlanabileceğiniz şeyleri yazın. Bu listeleri her gün gözden geçirin ve her birine tepkinizin nasıl değiştiğini kaydedin. Her gün bu listelerden üç madde seçip yapın.

2) Bir liste daha hazırlayın. Bu seferki de üzerinde hayal kurmaktan hoşlanacağınız, ilginizi çeken konularla ilgili olsun. Sıkıldığınız zaman bilerek hayal kurmaya başlayın; böylece sıkıcı bir durumda planlı bir şekilde ara verip kısa bir süre hayallere daldıktan sonra tekrar işinize dönebilirsiniz. Bu konular arasında Olimpiyatlarda madalya kazanmak, Hoolywood yıldızı olmak, dünya turuna çıkmak, ölmeden önce yapmayı öğrenmek istediğiniz şeyler olabilir.

3) Bu listedeki maddelerden bazılarını gerçekleştirmek için harekete geçin ama yine bu listedeki maddelere tepkinizin zamanla nasıl değiştiğini de kaydedin.

4) Dışarı çıkıp gerçek dünyada insanlarla zaman geçirin, yeni insanlarla tanışın. Tabii ki bir mağarada ya da bir petrol kulesinde yaşıyorsanız bu mümkün olmayabilir. İnternet’te geçirdiğiniz süreyi sınırlayın. Sosyal medya kullanımı kısa vadede sıkıntıya çözüm olsa bile bağımlılık yapan bir etkinliktir ve gerçek arkadaşlığın yerini tutmaz.

5) Spor yapmaya ya da izlemeye başlayın. Paten yapmak, resim çizmek, kilden heykel ya da çömlek yapmak, fotoğrafçılık, yapboz yapmak ya da film seyretmek gibi size çekici gelen hobilere odaklanın.Doğada vakit geçirin, ilham almak için doğayı gözlemleyin.

6) Eğlenmek için kitap okuyun.

7) Hayallerinizi, fikirlerinizi, gün boyu yaşadığınız olayları yazdığınız bir günlük tutun, sıkıcı olayları bile yazın. Arzularınızı, amaçlarınızı, duygularınızı kaydedin. İsterseniz, bir blog ya da vlog oluştup kendinizi dünya ile paylaşın.

Sıkılıyorsanız Bu Testi Yapın

Ne kadar can sıkıntısı hissetme eğiliminiz olduğunu öğrenmek ister misiniz? Teste gitmek için buraya tıklayın.

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Y.Kenan Geben dedi ki:

    gerçekten hayatın içinden, günlük hayatta insanların yaşadığı konulara değiniyorsunuz.. her konuyu okuyup takip ediyorum ve bişeyler buluyorum kendimden..
    teşekkürler;)

  2. İrem Bray dedi ki:

    Kenan Bey,
    Destekleyici geribildiriminiz için çok teşekkür ederim. Bir tarafta akademik bilgi var, diğer tarafta günlük yaşamın içinde deneyimlediğimiz sorunlar. İzleyenlerim için bu ikisi arasında bağlar kurup bilgiyi anlaşılması ve kullanılması kolay hale getirmeyi hedefliyorum. Varlığınızdan haberdar olmak, yolda birlikte ilerlediğimizi bilmek güzel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir