Yorgun Düşmeden Bebek Uyutmak

Uyku, ailenin bütün bireyleri için büyümeye ve yenilenmeye yardımcı olan bir süreçtir. Uykusuz kalmak da aynı derecede zararlıdır. Bebeğimiz ilk dünyaya geldiğinde kısa aralıklarla beslenmesi gerektiği için geceleri uykusuz kalmamız normaldir. Ancak bu durum bazı ailelerde gerektiğinden daha uzun sürer ve gereksiz bir stres kaynağı olur. Buradaki önerilerle yorgun düşmeden bebek uyutmak mümkün.

Şimdi bebeğinizi bütün gece kesintisiz uyumaya mümkün olduğunca rahat, kolay ve .hızlı bir şekilde nasıl alıştırabileceğinizden bahsedelim.

Kendiniz Yorgun Düşmeden Bebeğinizin Rahatça Uyumasını Sağlayın

Gece boyunca kesiksiz bebek uyutmak için gün boyunca belli bir düzene uymak gerekir. Bebeğinizin doğal ritmine göre uyanma, beslenme, oynama ve uyuma zamanlarını kabaca belirleyin.

Yorgun Düşmeden Bebek Uyutmak İçin Alışkanlıklar 

Tüm bebekler farklıdır. Yeni doğanlar günün üçte ikisini bir ila üç saatlik sürelerle uyuyarak geçirirler, dolayısıyla bebeğiniz yeni doğduğunda geceleri birkaç kez uyanmak zorunda kalmanız olasıdır. Ancak, iyi alışkanlıklar oluşturmaya başlarsanız işin en zor kısmı ilk altı aydan sonra hallolmuş ve bebeğiniz her gece dört ila altı saat kesiksiz uyumaya başlamış olur.

Büyüklerin uykusuyla ilgili iyi alışkanlıklar da bunlardan pek farklı sayılmaz.

İşte yorgun düşmeden bebek uyutmak için en baştan oluştursanız iyi olacak doğru alışkanlıklar – ama en baştan başlamadınızsa da hiç önemli değil, başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız:

1) Gününüzün belli bir düzeni olsun.

2) Bebeğinizin doğal ritmine göre uyandığı, beslendiği, oynadığı ve uyuduğu zamanları kabaca belirleyin. Düzenli bir program bebeklerin kendilerini güvende hissetmesini ve rahatlamasını sağlar.

3) Gece saat 7 ya da 8 civarında banyosunu yaptırıp yatak kıyafetlerini giydirin.

4) Uyku saati yaklaşırken bebeğinizle sakin sakin oynayın, konuşun, gülümseyin ve bebeğinizi sevin. Daha sözlerinizi anlayamayacak kadar küçük olduğunu düşünseniz bile ona uyku vaktinin yaklaştığını söyleyin.

5) Odadaki ışık seviyesini azaltın.

6) Bebeğinizi uyumak üzereyken ama daha uyumamışken yatağına yatırın.

7) Evdeki çeşitli seslerden rahatsız olup sık sık uyanmaması için beyaz gürültü de denilen arka plan sesleriyle uyumaya alıştırın.

8) İyi anne baba olmak çocukların büyüyüp olgunlaştıkça bağımsızlaşmasına adım adım yardımcı olmaya çalışmaktır. Bebeğinizin en önce öğrenmesini istediğiniz becerilerden biri de kendi kendini sakinleştirip uykuya dalmaktır. Anne babalar bebeğin ağlamasını çoğu zaman ya açlığa ya da altının pis olmasına ya da kucak veya sevgi istemesine bağlarlar. Gerekenden fazlasını vermek anne babaların düştüğü önemli bir hatadır.

9) Bebeğinizin kendi rahat yatağında sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardımcı olun. Bunun için yanına gitmeden önce birkaç saniye bekleyin. Yanına gidince önce bebeğinizle göz teması kurmadan alçak sesle konuşun. Sonra, eğer gerekirse başını, yüzünü ve vücudunu okşayın.

10) Alerji yapan giysi, halı ve deterjanlar gibi bebeğinizin burnunun tıkanmasına neden olabilecek şeyleri odasından çıkarın. Odadaki havanın yeterince nemli olmasına da dikkat edin.

İlk altı aydan sonra bebeğinizin gece beslenmesini aşama aşama kesmeniz de çok önemli.

Bebek Uyutmak Söz Konusu Olduğunda İşler Hep Beklediğiniz Gibi Gitmez

Bebekler ve küçük çocuklar hızlı büyüme evrelerinde ya da yolculuk gibi normal düzenlerinin dışına çıkıldığı dönemlerde geceleri uyanabilirler. Örneğin hareket yetenekleri arttığında daha gergin ve kaygılı olurlar. Bazen hastalıklar uykuyu etkiler. Böyle değişiklikler olduğunda yatıştırıcı yatma zamanı alışkanlıklarınıza dönün ve sabırlı olun; bu durumun yalnızca geçici bir dönem olduğunu hatırlayın.

Ek olarak, emzik kullanmaktan da kaçının. Emzik ağzından düşünce bebek uyanır, ayrıca bebeği emzikten vazgeçirmek ayrı bir sorun oluşturur ve diş gelişimi zarar görebilir.

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir