İkinci Çocuk Şart Mı?

İngiltere Prensi William ve eşi Kate’in üçüncü çocuklarını beklediklerini açıkladığı bu günlerde bana da şöyle bir soru geldi: İkinci çocuk şart mı?

Prens William kısa bir süre önce bu durumla çelişkili bir demeç vererek dünya nüfusunun aşırı yüksek oluşu konusundaki endişelerini dile getirmişti. Bu sözleri dedesi Edinburgh Dükü Prens Phillip’in yüksek dünya nüfusunun gezegenin ekolojik dengesini ve yeterli yiyecek sağlama kapasitemizi etkileyebileceğine dair düşünceleri ile paralellik gösteriyor.

Çiftler sık sık çocuk sayısı konusunda baskı altında kalırlar. İçinde yaşadıkları kültüre göre çevrelerindekiler çok az ya da çok fazla çocuk sahibi olduklarını söyleyebilir.

Ben tek çocuk sahibi olduğum halde, bir çiftin tek bir çocuk sahibi olmasına hak tanıyan ve bunun dışına çıkanlara ağır cezalar veren Çin Halk Cumhuriyeti’nin politikasını desteklemiyorum.

İkinci Çocuk Şart Mı?

Hayattaki her şey gibi ikinci çocuk sahibi olmanın da hem avantajları hem dezavantajları var. İşte ikinci çocuk sahibi olanların ağzından bu durumun artıları ve eksileri

Eğer karar vermekte güçlük çekiyorsanız, ikinci bir çocuk sahibi olmanın artı ve eksilerini sıralayarak ve birkaç soru sorarak size yardımcı olmaya çalışacağım. Kendi düşüncelerinizi netleştirdiğiniz zaman dışarıdan gelen baskılara aldırmamanız daha kolay olur ve kendi hayatınız konusunda kararı kendiniz vermenin tadını çıkarabilirsiniz.

İlk Çocuğun İyiliği İçin Yapılan İkinci Çocuk

Kültürel mirasınıza bağlı olarak tek çocuğun ve tek çocuklu anne babaların bazı önyargılarla karşılaşması mümkündür. Tek çocuk hakkında şöyle düşünenler çıkabilir:

 1. Hayatları boyunca bir kardeş sahibi olmanın avantajlarından mahrum kalır.
 2. Akranlarıyla sosyal ilişki kurmada zorluk çeker.
 3. Her zaman karşısındakinin bütün ilgisini ister, şımarıktır.
 4. Daha çabuk hastalanır.
 5. Aşırı hassastır, hastalık korkusu vardır ve öfkesini ifade etmekte zorlanır.
 6. Çok gayretli, istekli ve başarılı olması gerekir.

Oysa bütün bu önyargılara rağmen psikologlar genel olarak bakıldığında tek çocukların ne kişilik ne de başarı konusunda kardeşleri olan çocuklardan ne daha üstte ne de daha aşağıda olmadığını görüyorlar.

Hayattaki her şey gibi ikinci çocuk sahibi olmanın da hem avantajları hem dezavantajları var. İkinci çocuk sahibi olanların ağzından bu durumun artı ve eksileri şöyle:

İkinci Çocuk Sahibi Olmanın Avantajları

 1. Daha önce bir çocuk sahibi olduğunuz için ikinci sefer daha çok tadını çıkarabilirsiniz. Kalabalık bir aile daha eğlencelidir.
 2. İki çocuk birlikte oynayabileceği için sizden daha az ilgi isteyeceklerini umabilirsiniz.
 3. İlginiz ikiye bölüneceği için ilk çocuğunuz projeniz olmaktan kurtulur. Genel olarak aşırı korumacılık eğiliminiz azalır.
 4. Çocuğunuzun hem oynamak için hem de zor günlerde birbirlerine destek olmak için ömür boyu yanında olacak bir arkadaşı olur.
 5. İleride yaşlanan anne babaya bakma sorumluluğu paylaşılır.
 6. Çocuğunuz daha kalabalık bir ailede büyüme deneyimi yaşar.

İkinci Çocuk Sahibi Olmanın Dezavantajları

 1. Duygusal ve maddi kaynaklarınız ve bire bir geçirebileceğiniz zaman daha fazla bölünür.
 2. Anne baba olarak işiniz iki katına çıkar. Kendinize ayırabileceğiniz zaman ciddi şekilde azalır.
 3. Kalabalık bir aile olarak gezmek, yolculuğa çıkmak, bir yere gitmek, yakınlarınızı ziyaret etmek daha zor olur.
 4. Çocuklarınız birlikte olmaktan memnun olurlarsa siz sistemin dışında kalabilirsiniz.
 5. Çocuklar çoğu zaman birbiriyle kavga edip canınızı sıkar yahut sizi endişelendirir.
 6. Kardeşler arasındaki rekabet kaosa, hatta çocukların zarar görmesine yol açabilir.
 7. Ya ikisinden birini daha fazla sever ve kayırırsanız?

İkinci Çocuk Kararını Alırken Kullanılacak Kıstaslar

Eğer bu listeler çatışmalarınızı yansıtmaya yeterli olmadıysa, belki aşağıdaki fikir ve soruların faydası olabilir:

 1. İkinci çocuk, büyük çocuğunuza aldığınız bir oyuncak ya da hayat garantisi değildir. Böyle düşünmek ikisine de haksızlık olur, hayatta işler böyle yürümez.
 2. İkinci bir çocuk kişisel ve evlilik hedeflerinize uygun mu? Eşiniz ikinci bir bebeğe istekli ve hazır mı? Yoksa daha ilk çocukla bile kendini dışarıda kalmış ve ihmal edilmiş gibi hissediyor olabilir mi?
 3. Bir çocuk daha bakacak duygusal, parasal ve fiziksel kaynağınız var mı? İkinci çocuk için bu üçü arasında en önemlisi duygusal gücünüz olacak.
 4. Hayatınız 3 yıl, 5 yıl, 1o yıl sonra nasıl olacak? Tek çocuklu ve iki çocuklu bir aile olarak en iyi ve en kötü senaryolar neler?
 5. Fiziksel durumunuz hamilelik ve sonrası için uygun mu?
 6. Çalışan bir anneyseniz, iki çocuğunuza kim bakacak? Profesyonel bakıcıların iki çocuğa bakacak gücü olabilir ama akrabalar yaşlanır ve dinlenmeleri gerekebilir.

Ne karar verirseniz verin görüşlerinizi ve deneyiminizi muhakkak aşağıda paylaşın. Buradaki, YouTube’daki ve Facebook grubumdaki yorumları düzenli olarak okuyorum ve paylaşımlarımla ilgili birbirinden farklı fikirleri görmek çok hoşuma gidiyor. 🙂

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. Nalan dedi ki:

  Eğitim ve sağlık ile ilgili tüm koşulları eşit sunamayacağım için tek çocuk kararında sabitlendik, ancak anne-baba olmak çok güzel….

 2. loveandsmile dedi ki:

  İkinci çocuk istedik. Olmuyor.Oldu kaybettim karnımda maalesef.. Ve maddi manevi zorluklar yaşadık. Fakat istemeye devam etsek de içim bir tuhaf.. Bazen diyorum zorluyor muyum takıntı haline mi getirdim bunu… acaba yapmamalımıyız.. oğlum 6 yaşına giricek. Çok şükür mutlu bir aileyiz. Çocukları çok seviyorum. 40 yaşıma girdim ama hala çocuklarla oynamayı çocukluk yapmayı severim. Ülkenin durumu eğitim sisteminin kötü olması.. maddi durumumuzun da çok iyi olmaması sebebiyle sanırım korkuyorum..tabi 40 yaşında olduğum için sağlık açısından da endişelerim var… bazen diyorum 42 ye kadar sınır koyayım oldu oldu olmadı kilit bu konuya 🙂 ama bazen de kendimi hayatımı çok mu fazla riske atıyorum…. bu kararsızlık bu endişeli yapı beni çok yoruyor 🙁 bana tavsiyeleriniz ..kitap öneriniz …söyleyecekleriniz varsa mutlu olurum….sevgiler..

 3. Özlem Nalbantoğlu dedi ki:

  merhaba, 3,5 yaşında bir oğlum var ,sadece kardeşi olsun diye yapılacak ikinci çocuk mantığına karşıyım ki çevremden sürekli bu baskıya maruz bırakılıyorum. Hatta suçlanıyorum ki kardeşi olmaması çok kötüymüş gibi. Çalışan bir anne ve 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak büyütürken çok zorlandım halen de öyle devam ediyor. En büyük şükür sebebim sağlığı ve mutluğu. Herşeyden önce benim kendi yapmak istediklerim var hayallerimi maddi manevi ertelemek istemiyorum. Bu sebeple mevcut görüşüm tek çocuklu aile olarak kalmak.

 4. İrem Bray dedi ki:

  Özlem Hanım, kişisel farkındalığınızı ve duruşunuzdaki netliği tebrik ederim. Birçok kişi çevrelerine kendilerini beğendirmek ve kabul görmek için kendi istek ve ihtiyaçlarını farkedemiyor.

 5. İrem Bray dedi ki:

  Ne güzel ifade etmişsiniz! Her seçimin avantajları var. Sizin önceliğiniz her çocuk için kaynakların eşit ve yüksek olması olunca krarınıza saygı duymak gerek.

 6. İrem Bray dedi ki:

  Kaygılarınız çok anlaşılır ve gerçekçi. İsteklerimiz risk taşısalar da istemek ve hareket etmek insan doğamızın bir parçası. Bu süreçte sahip olduklarımıza şükretmek her zaman çok iyi bir prensip. Kaynaklar konusunda size ayrıca e-posta göndereceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir