Oyalanma Sorununuza Hızlı Bir Çözüm

Sedona Yöntemi, oyalanma sorununu çözmek için kullanılan en basit ve etkili yaklaşımlardan biridir. Ayrıca istenmeyen düşünce ve alışkanlıklardan arınma yöntemleri arasında uygulaması en kolay olanı.

Ölçülü Oyalanma Yaratıcılık İçin Yararlıdır

Eğer oyalanma konusunda ölçüyü kaçırmıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Araştırmalar bir miktar oyalanmanın yaratıcılığı canlandırdığını gösteriyor. Öte yandan, aşırı oyalanma ile kaygı, öz değer düşüklüğü ve yüksek hastalık riski arasında bir bağlantı görülüyor.

Oyalanma Sorununuza Hızlı Bir Çözüm

Sanırım oyalanmanın etkilerini en iyi bilen kişiler yaşlılar. Bu hafta 90 yaşındaki aile dostumuz ünlü seramik sanatçısı Sadi Diren’i evinde ziyaret ettim. Vücudu seramik yapmasına izin vermese de fotoğraf yoluyla sanatsal ifadesini sürdürebilmesine hayran kaldım.

Sedona Yöntemi Nedir?

Fizikçi ve başarılı bir girişimci olan Lester Levenson’a 42 yaşında bir kalp hastalığı teşhisi kondu ve yalnızca birkaç ay ömrü kaldığı söylendi. Sedona Yöntemi, Levenson’ın hayatını kurtarmak için bulduğu bir yöntemdir ve olumsuz duyguları açığa çıkarıp boşaltarak içsel kısıtlamaları bırakmanın bir yoludur.

Levenson üç ayda sağlığına tamamen kavuşmakla kalmadı, 85 yaşında ölünceye kadar çevresine derin bir huzur yaymaya devam etti ve bulduğu yöntemi dünyayla paylaştı.

Bu yöntemin basitliği yanıltıcı olabilir. İşin sırrı içinizde sizi rahatsız eden duygunun yüzeye çıkmasına izin vermek ve bütün varlığınızla bu duyguya dalmak.

Sonra da kendinize şu üç basit soruyu soruyorsunuz:

  1. Bu duyguyu bırakabilir miyim?
  2. Bu duyguyu bırakmak ister miyim?
  3. Ne zaman?

Oyalanma ve Olumsuz Duygular Arasındaki Döngüsel İlişki

Cevabınız hayırsa ve bunun bir açıklaması varsa, sebebin aşağıdaki dürtülerden birini ya da birkaçını içerdiğini göreceksiniz:

  • Kontrol / Hakimiyet
  • Onaylanma
  • Hayatta kalma, güvenlik
  • Ayrılık ve yakınlık

Oyalanma, olumsuz duyguların kendini belli ettiği pek çok yoldan bir tanesidir. Serbest kalmanıza engel olan bir duygu, inanç ya da anıyı belirlediğiniz zaman, bunları serbest bırakmak için evet cevabı alana kadar soruları tekrar etmelisiniz. Bu döngüyü kaç kere gerekiyorsa tekrarlayın.

Sedona Yöntemi’nin Varsayımları

Sedona Yöntemi’nin özünü oluştan varsayımlar şunlar:

  1. Düşüncelerimiz, duygularımız ya da kısıtlayıcı inançlarımız biz değiliz.
  2. Bütün düşünce, duygu ya da kısıtlayıcı inançları istediğimiz anda bırakabilme yeteneği içimizde kendiliğinden var.
  3. Tüm düşünce, duygu ve kısıtlayıcı inançlarımızın altında, gerçek tabiatımız mutluluktur.

Bu Yöntem Neden ve Nasıl İşe Yarıyor?

Duyguya bütünüyle dalmış haldeyken bu soruları sormak, kendinizi o duygudan ayırabilmenizi sağlar ve duygunun gözlemcisi haline gelirsiniz. İlk iki soruyu cevabınız evet olana kadar sormaya devam ettiğinizde duyguyla kendinizi özdeşleştirme durumu dağılmaya başlar ve öz farkındalığınız artar.

İrem Bray

İrem Bray uzman bir psikolog ve deneyimli bir Aile Terapisti'dir. Aile terpistleri yetiştirmekte, aile eğitimleri vermekte, bireylere, çiftlere, ailelere ve aile şirketi sahiplerine yardım etmektedir. Kendisine15 dakikalık ücretsiz öngörüşmeniz için terapi @ irembray.com adresinden veya 0090 538 912 33 36 telefon numarasından hemen ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir